Koku Duyusu

 

Yaşamı algılamamız için gerekli olan duyularımızdan birisi de koku duyusudur. 24 Saat çalışan tek duyu organımızdır. Bu uyurken bile koku aldığımız anlamına gelmektedir. Vücudumuzun tanımlayıcı ve deneme mekanizmasıdır. Bir ortamın iyi veya kötü olduğunu koku duyumuz anında değerlendirebilmektedir. Koku duyusu günlük duygularımızın %75’ini etkilediği ve hafızamızda ciddi bir role sahip olduğu belirtilmiştir.

 

Zaman zaman burnumuza ansızın gelen bir kokuyu bir saniye bile hissetsek, bizleri alıp çok uzaklara, bir anının tam ortasına götürebiliyor. O kokunun bizleri götürdüğü mekânı ve o anı çok net hatırlarız. Bu koku bazen parfüm olabilirken bazen de çocukluğumuzda her zaman pişen bir yemek kokusu olabilir. Her zaman güzel koku olması gerekmez, bazen de çocukluğumuzu geçirdiğimiz evin rutubet kokusu bizleri bir anda adeta o yıllara ışınlar. Sadece evi değil çocukluğumuzda yaşadığımız o duyguları tekrar hissettirir.

Sizlerde aynı bu şekilde parfüm kokunuzla karşı cinsin beyninde yer etmek istemez misiniz? Bir de bu kokunun afrodizyak etkili olduğunu düşünün. Bayanları etkileyen birçok faktör olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalardan bir tanesi ise bayanların ilk izleniminde önemli bir yer edinmek için sadece güzel giyiniş ve iyi bir kokunun yeterli olduğuna işaret etmiştir.

1 Yorum
  1. esra tecer 13 Ocak 2018 - Cevap ver

    bu parfümü çok eskiden kullandım kalıcı kokusu var tekrar satışta olması çok güzel tekrar sipariş verirsem ne zaman gelir

Siz de yorum yapmak ister misiniz?

Mail adresiniz yayınlanmayacak.

macuni mahrem megamax dr piton seti aloe vera shot cool tea flexoptima krem stag 9000 sprey